30 Dakikalık Fiziksel Aktivitenin En Eğlenceli 13 Yolu

Bedensel ve ruhsal sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için fiziksel aktivite kavramının günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi gerekir. Aktivite yoğunluğu değişmekle birlikte, çocuklardan yaşlılara herkesin haftada 150 dakika, günde ortalama 30 dakika hareket etmesi gerektiği bilinciyle hayatı yeniden planlamasında fayda var. Şimdiye kadar çokça kez aktif kalmak için yapabileceklerinizden bahsettik. Şimdi ise işin biraz daha eğlenceli tarafına odaklanalım. Çocukken kimse size bugün parka kadar yürümeniz ya da okuldan sonra biraz koşmanız gerektiğini söylemedi. Çünkü oyunlar arasında böyle bir şey yapmaya ihtiyacınız yoktu. Neden bir yetişkin olarak bunu şimdi de denemeyesiniz? İşte size her fırsatta yapmanız gerektiği söylenen 30 dakikalık fiziksel aktivitenin birbirinden eğlenceli 13 yolu:

Günde Sadece 30 Dakika Egzersiz Yaptığınızda Vücudunuzda Neler Olur? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

30 dakikalık fiziksel aktivite-bowling-min

Bowling

Arkadaş veya aile üyeleriyle keyifli vakit geçirmek için oynanan bowling, aynı zamanda egzersiz yapmanın gizli yollarından biri. Bowling, hafif bir egzersizin vaat ettiği birçok şeyi sunuyor. Bir topu uzun bir hat boyunca atıp kukaları devirmeye çalışmak sadece eğlenceli olarak nitelenemez. Bu oyunu oynarken yaptıklarınıza bir bakın. Çokça yürüyüş, esneme, ağırlık kaldırma, denge gibi birçok egzersizi birden yapmanızı sağlıyor. Sosyal yararları, stresi azaltması, zihinsel faydaları da cabası.

Laser Tag

Amerika’nın popüler oyunlarından biri olan Laser Tag, oyuncuların kızılötesi düzenekler yardımıyla farklı senaryolar ile birbirleriyle mücadelesini içeren bir oyundur. Rekabetçi oyun severler için harika bir alternatiftir. Tüm vücudun hareket etmesini sağlar, kondisyonu arttırır. Yüksek yoğunluklu antrenman sınıfında değerlendirebilir. Türkiye’de az sayıda olan Laser Tag oyun merkezlerine internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Trambolin

Zıplayarak egzersiz yapmak kulağa çok eğlenceli geliyor. Trambolin egzersizleri, kardiyovasküler sağlığı ve vücut dayanıklılığını arttırmanın en keyifli yollarından birini sunar. Ayrıca denge, koordinasyon ve motor becerilerini geliştirmekte de oldukça etkilidir. Stres seviyesini azaltır ve çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Frizbi

Oyun oynayarak formda kalmanın yolunu arıyorsanız frizbi oynayın. Frizbi, tam bir vücut egzersizi için her türlü hareketi yapmanızı sağlar. Frizbi sayesinde tüm vücudunuz esner ve harekete geçer. Kaslarınızı ve kemik sağlığınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Dayanıklılığınızı ve çevikliğinizi arttırır. Eğer rekabete dayalı farklı bir sporla uğraşıyorsanız frizbi antrenmanları, performansınızı arttırmanın keyifli yolunu sunar.

30 dakikalık fiziksel aktivite-zumba-min

Dans

Egzersiz yapmaktan sıkıldıysanız dans edebilirsiniz. Latin dansları, hip hop, zumba ya da oryantal fark etmez. Bu tempoda bir hareket, orta yoğunluklu egzersiz etkisi yaratır. Hareketli dansları salonda grupla birlikte yapabileceğiniz gibi evde online videolar eşliğinde ya da sadece içinizden geldiği gibi yapma özgürlüğüne de sahipsiniz.

Badminton

Badminton spor salonundan uzaklaşmak için harika bir alternatif olabilir. Kısa sürede öğrenebileceğiniz düşük maliyetli sporlardan biri olan badminton ile kısa sürede forma girmeniz mümkün. Badminton, eğlenceli ve rekabetçi bir spordur. Esnekliği, vücut dayanıklılığını ve performansı arttırır. Kalp, eklem ve ruh sağlığını korur. Sosyalleşme fırsatı yaratır. En güzel taraflarından biri de çocuk dostu bir spor olmasıdır. Onları tablet ve bilgisayarlar başından kaldırabilir, birlikte eğlenceli birkaç saat geçirebilirsiniz.

Hulohop

Düzenli egzersiz rutininize biraz eğlence katmak isterseniz hulahop çevirmeyi öğrenebilirsiniz. Eğer çocukken yaptıysanız kısa sürede hatırlayacağınızı göreceksiniz. Düzenli hulahop çevirmek, bel, karın, sırt ve basen bölgesini şekillendirir ve kasları güçlendirir. Ayrıca yağ yakarak kısa sürede kilo verebilirsiniz. Bir hulahoptan en iyi performansı almak için doğru boyutlarda çember seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Barre Egzersizi

Farklı ve diğerlerine göre yeni bir egzersiz türü olan barre, içinde bale yapma hevesi kalmış olanları oldukça heyecanlandırabilir. Bir bar kullanılarak yapılan barre, bale ve pilates egzersizlerinin karması olarak düşünebilir. Ülkemizde maalesef az sayıda eğitmeni olan bu egzersizi, sınırlı sayıdaki stüdyo ve salonlarda bulabilir ya da online olarak evinizde yapabilirsiniz.

30 dakikalık fiziksel aktivite-ip-atlama-min

İp Atlama

İp atlamanın faydaları arasında kalori yakma, daha iyi koordinasyon, daha güçlü kemikler, daha düşük yaralanma riski ve iyileştirilmiş kalp sağlığı yer alır.  Birçok kardiyo egzersizinden çok daha etkilidir. Fakat bilmeniz gereken en önemli şey ip atlamanın çocukluğunuzdaki kadar kolay olmadığıdır. Esneklik, güç ve denge gerektirir. Isınmak için ya da tek başına bir egzersiz olarak tercih edilebilir.

Seksek

Sıkıcı egzersiz rutininizi eğlenceye dönüştürmek için çocukluk oyunlarınızdan birini oynamaya ne dersiniz. Belki de birçok kişinin en sevdiği oyunlardan biri olan seksek, hareket etmenin en keyifli yollarından birini sunar. İhtiyacınız olan şey seksek çizebileceğiniz bir alan, tebeşir ve biraz da cesaret. Seksek ile tüm vücudunuz esner; bacak, kol ve sırt kaslarınız çalışır. Denge performansınızı iyileştirir ve harika bir saat geçirerek stres atmanıza yardımcı olur.

30 dakikalık fiziksel aktivite-lasertag-min

Paintball

Hafta sonları gününüzün bir kısmını paintball alanlarında geçirmeye ne dersiniz? Rekabet dolu bu spor tüm enerjinizi boşaltır. Paintball, iyi bir kardiyovasküler egzersiz ve kuvvet antrenmanı olarak kabul edilebilir. Düzenli oynamak isterseniz bir gruba dâhil olabilirsiniz. Paintball’u belirli bir düzen içinde sürdürdüğünüzde dayanıklılığınızın arttığını göreceksiniz. Böylece hem eğlenir hem de spor yapmış olursunuz.

Hareketli Oyun Konsolu Oyunları

Oyun konsollarının hareketli oyunlar için tasarlanmış sistemleri sayesinde evde tenis oynayabilir, boks yapabilir, dans edebilir ya da savaşabilirsiniz. Hareket kontrol cihazlarına sahip olan konsollar, evde tek başınıza ya da ailece oynayabileceğiniz birbirinden eğlenceli ve hareketli oyun alternatifleri sunar.

Çocuklar Ya Da Evcil Hayvanlarla Oynama

Listenin en son önerisi en keyiflisi. Fiziksel aktiviteyi eğlenceye dönüştürmenin en güzel yollardan biri en yakınınızda olabilir. Enerjileri hiç tükenmeyen çocuklar ya da evcil hayvanlarla oynamak, hem hep birlikte güzel vakit geçirmenizi sağlar hem de içinizdeki çocuğu harekete geçirmenize yardımcı olur. Onlarla parka gidin, koşun, top oynayın, boğuşun ve oyunlarına katılın. Yüksek performansları ve enerjilerinin ilham verici olacağına emin olabilirsiniz.

Eğer herhangi bir kas-iskelet sistemi rahatsızlığınız var ise, önerilerimizi denemeden önce mutlaka bir uzmana danışmayı unutmayın.

Egzersiz Arkadaşına Sahip Olmanın 8 Faydası konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.hcplive.com/view/physician-fitness-bowlings-hidden-exercise

http://www.constellagroup.com/scopesreviews-best-scope-for-308-playing-paintball-for-better-health

https://www.diyetz.com/hula-hop-egzersizleri/

https://www.thehealthsite.com/fitness/these-benefits-of-frisbee-will-amaze-you-631384/

https://www.everyoneactive.com/content-hub/activities/9-reasons-to-try-badminton/

https://en.wikipedia.org/wiki/Barre_(exercise)

https://www.insider.com/benefits-of-jumping-rope

https://www.everydayhealth.com/healthy-living/fitness/fun-fitness-5-active-childhood-games-adults/

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ