4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, aynı coğrafyada birlikte yaşadığımız diğer canlılara karşı sorumluluğumuzu hatırlatan dünya çapında bir gündür. İlk Dünya Hayvanları Koruma Günü, 1925 yılında Heinrich Zimmermann adlı bir adam tarafından evcil veya vahşi tüm hayvanların korunmasını teşvik etmek için düzenlenmiştir. worldanimalday.org.uk’e göre, bugünü kutlama misyonu “Dünya çapında hayvan standartlarını iyileştirmek ve onların statüsünü yükseltmektir.”

Dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bu özel gün, hayvanların eşit ve hak ettikleri koşullarda yaşama hakkının korunması üzerine farkındalık yaratmayı hedefler. Bu amaçla bireyler, eğitim kurumları, hayvan dernekleri ve kulüpler çeşitli farkındalık çalışmalarına ve etkinliklere imza atmaktadır.

hayvanları-koruma-günü-1-min (1)

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü, dünyayı tüm hayvanlar için daha iyi bir yer haline getirmek amacıyla insanları, toplulukları ve devletleri sorumluluğa davet eder. Onlar için eşit yaşam koşulları, eşit sevgi ve şefkat misyonuyla hareket etmenin önemini, zulmü ve eşitsizlikleri durdurmanın gerekliliğini vurgular.

Bu uluslararası gün, bireylerin, işletmelerin ve diğer insan davranışlarının konuşamayan canlılar üzerindeki etkileri hakkında farkındalık yaratmaya odaklanır. Hayvan hakları ve refahı için uluslararası bir eylem günü olan 4 Ekim, hayvanların hakları için çalışan kişi ve kuruluşların desteği ve katılımıyla hayvanlara sevgi, ilgi, şefkat ve korumayı teşvik ettiği için ‘Hayvanseverler Günü’ olarak da bilinir

Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü Kutlama Önerileri

Dünya’da çok çeşitli kuruluşlar bu özel günü kutlamak ve farkındalığı arttırmak amacıyla farklı etkinlikler düzenlemektedirler. Eğitimler, seminerler, hayvan refahı eylemleri gibi aktiviteler yapılır.

Yılın her gününü, hayvanların eşit şartlarda yaşaması ve yüksek refah seviyelerine kavuşması gerektiği bilinciyle yaşayanlar için 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. Böyle bir günde konuşup hakkını arayamayan canlılar için yapacağınız en küçük şey bile çok değerli.  Bizim de bu özel ve anlamlı günü bireysel olarak kutlamak isteyenlere bazı önerilerimiz var.

Hayvanlar için kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bağışta bulunabilirsiniz. Maddi bağışların yanı sıra, düğün, doğum günü, tebrik gibi özel günlerde hediye ya da davetiye gibi ihtiyaçlarınızı hayvan derneklerinden karşılayabilirsiniz.

Direkt bağış yerine derneklerin satışa sunduğu giysi, kırtasiye, gıda gibi ürünleri satın alarak destek olabilirsiniz.

Yaşadığınız belediyenin yerel hayvan barınağında, kişilerin ya da derneklerin kurmuş olduğu barınaklarda veya hizmet ağlarında gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Barınaklar, haftanın belirli günlerinde barınak ortamında gönüllü çalışmanıza olanak sağlayan düzenlemelere sahiptir. Gönüllülük, hayvanlara mama dağıtmak, temizlik yapmak, oyun oynamak ve bakımlarıyla ilgilenmek gibi işlerden oluşur.

Kalacak yere ihtiyaç duyan hayvanlar için evinizi açabilirsiniz. Bu sistem, geçici olarak barınma ihtiyacı olan hayvanların sokakta kalmaması için yer bulma esasına dayanır. Siz de bu tip topluluk ağlarına üye olabilir, sosyal mecralardan iletişime geçebilir ve zor durumdaki hayvanların geçici yuvası olabilirsiniz

hayvanları-koruma-günü-3-min (1)

Hayvanları Koruma Günü, sadece sokak hayvanları için değildir. Bu günü, dünyada ya da ülkenizde hayvanlarla ilgili mevcut problemler, çalışmalar ve iyileştirme politikaları hakkında bilgi edinerek geçirebilirsiniz. Örneğin nesli tükenmekte olan türlerle ilgili ya da çalıştırılan hayvanlarla ilgili çalışmalar, hayvanların statüsü hakkında izlenen politikalar gibi konularda bilgi edinebilirsiniz. Kendinizi bu anlamda eğitmek ve bilgi sahibi olmak farkındalığınızın artması anlamına gelecektir.

Kendi evcil hayvanınızla vakit geçirebilirsiniz. Onunla daha uzun bir yürüyüş planlayın. Sevdiği bir ödül maması ya da oyuncak alın. Onunla oyun oynayın.

Hayvanlara zarar veren ürünlerden kaçının. Yiyeceklerinizin nereden geldiği veya kıyafetlerinizin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinerek ve çevrenizi de aynı duyarlılığa davet ederek hayvanların yaşam statülerinin iyileştirilmesi hususuna katkıda bulanabilirsiniz.

Fiziksel Okuryazarlık Nedir? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak

https://www.worldanimalday.org.uk/about_us

https://www.earthreminder.com/world-animal-day-date-themes-and-celebration/

https://news.janegoodall.org/2017/10/04/6-great-ways-celebrate-world-animal-day/

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ