Ankara’daki En İyi 10 Koşu Parkuru

ankara koşu parkurları-dikmen-vadisi

Düzenli yapılan fiziksel aktivitenin, sağlık üzerindeki olumlu etkilerini gösteren birçok çalışma bulunuyor. Günlük sadece 30 dakikalık bir yürüyüş dahi kilo kontrolü sağlamaya, kardiyovasküler zindeliği artırmaya ve kas gücünü korumaya yardımcı oluyor, üstelik koşu ve yürüyüş gibi antrenmanlar yapmak için hiçbir spor malzemesine ihtiyaç duyulmuyor. Bu nedenle spor severler çoğu zaman yürüyüş ve koşu gibi aktiviteler yapmayı tercih ediyor. Ankaralıların, şehir merkezi ve çevre ilçelerde gidebileceği pek çok koşu parkuru bulunuyor. Bu parkurların neredeyse tamamı yemyeşil doğasıyla ön plana çıkıyor. İşte Ankara’da gidebileceğiniz en iyi 10 koşu parkuru:

İzmir’deki En İyi 10 Koşu Parkuru konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

1. Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi, Ankara’daki koşu parkurları dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri oluyor. Çankaya ilçesinde konumlanan vadi, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için oldukça uygun bir yer. Parkın üç kilometrelik, uzun bir parkuru bulunuyor. Koşu parkurunun etrafı çeşitli yaprak döken ve iğne yapraklı ağaçlarla çevrili. Vadinin içinde her yaşta insana hitap edecek çok sayıda sosyal tesis bulunuyor. Bu tesislerde, antrenman sonrasında dinlenebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

2. ODTÜ Ormanı Koşu Parkuru

ODTÜ’nün orman içindeki yerleşkesi, sadece Ankara’da değil tüm Türkiye’de büyük bir üne sahip. Tertemiz havada spor yapabilmeniz için yerleşkenin bulunduğu Yalıncak ormanlarında, uzun mesafe antrenmanlarına uygun parkurlar bulunuyor. Bu parkurlar karaçam, sarıçam ve Toros sediri gibi iklime uyum gösteren ağaçlarla çevrili. Antrenmanlarını zorlaştırmak isteyen sporcular, rotasını ormanlık alandaki yokuş parkura çevirebilir. Şehir merkezinden uzaklaşmadan spor yapmak istiyorsanız, huzur dolu bu koşu parkurunu mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

3. Eymir Gölü

ankara koşu parkuru-3

Ankara şehir merkezine en yakın rotalardan bir diğeri, Gölbaşı ilçesindeki Eymir Gölü. Gölün etrafında 12 kilometrelik bir koşu parkuru bulunuyor. Parkuru tamamlamak yaklaşık 2 saat sürüyor. Kilometrelerce koştuktan sonra kendinizi yorgun hissederseniz birbirinden güzel restoranların bahçesinde dinlenebilirsiniz. Aynı zamanda Eymir Gölü’nün giriş kapısındaki bisikletçilerden bisiklet kiralayabilir, doğa manzarası eşliğinde huzur dolu zaman geçirebilirsiniz. 

4. Sorgun Tabiat Parkı

ankara koşu parkuru-2

Güdül ilçesinde bulunan Sorgun Tabiat Parkı, serin havası ve muhteşem doğasıyla sporcuların çok sevdiği yerlerden biri. Tertemiz bir havada, doğanın tadını çıkararak koşu yapmak isteyenler, 17 kilometre uzunluğundaki parkurda antrenman yapabilir. Parkın içinde büyük bir gölet ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını temin edebileceği işletmeler bulunuyor. Burada aynı zamanda kamp gibi farklı aktiviteler de yapabilirsiniz.

5. Eğriova Tabiat Parkı

Beypazarı ilçe sınırlarında bulunan Eğriova Tabiat Parkı hem spor hem de kamp yapmak isteyenler için ideal bir yer. Parkın içinde 10 kilometre uzunluğunda bir parkur, gölet, büfe ve etkinlik alanları bulunuyor. Göletin muhteşem görüntüsü, yemyeşil çam ormanlarıyla birleşince ortaya büyüleyici bir manzara çıkıyor. Eğriova yürüyüş parkurunda düz koşu yapabileceğiniz gibi rotanızı orman içindeki engebeli arazilere de çevirebilirsiniz.

6. Doğukent Koşu Ve Yürüyüş Parkı

Hem doğanın hem de şehrin içinde bir parkur arıyorsanız burası tam size göre! Birçok Ankaralı, günün stresini atmak ve egzersiz yapmak için Doğukent Koşu Parkı’nı tercih ediyor. Çankaya’da bulunan bu parkın, birkaç kulvardan oluşan 1600 metre uzunluğunda parkuru bulunuyor. Parkur, düz koşu ve yürüyüş yapmak isteyenler için son derece uygun.

7. Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam ilçesinde yer alan Soğuksu Milli Parkı; şifalı kaplıcaları, yürüyüş parkurları ve muhteşem doğasıyla kentin saklı kalmış cennetlerinden biri. Parkın 16 kilometrelik parkuru, uzun mesafe koşularına imkan sağlıyor. Özellikle profesyonel koşucular, ağır antrenman yapmak için Soğuksu Milli Parkı’nı tercih ediyor. Volkanik bir saha üzerine kurulu olan Milli Park’ta birçok soğuk ve sıcak su kaynağı bulunuyor.

8. Aluçdağı Tabiat Parkı

Toplam 17 adet parkuruyla sporseverlerin favori lokasyonlarından biri olan Aluçdağı Tabiat Parkı, Ankara şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Orta-zor seviyedeki düz parkurlar, yürüyüş ve düz koşu yapmak isteyenler için oldukça ideal. Ormanın içinde yer alan diğer parkurlar, engebeli yapısıyla düz koşu yapmaya elverişli değil. Tabiat parkında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği tuvalet, büfe, otopark gibi alanlar bulunuyor.

9. Beynam Atatürk Ormanı

Beynam Atatürk Ormanı, Ankara’nın en eski ilçelerinden biri olan Bala’da yer alıyor. Şehrin 50 kilometre güneyinde konumlanan bu parkur, karaçam ağaçlarıyla çevrili. Beynam Atatürk Ormanı’nda 10 kilometrelik bir yürüyüş parkuru, resim terasları, alternatif patikalar ve dinlenme tesisleri bulunuyor. Özellikle hafta sonları piknik yapmak isteyen birçok kişi ormanlık alanı ziyaret ediyor. Eğer koşunuzu hafta sonu yapacaksanız, kalabalığın arasında kalmamak adına erken saatlerde orada olmayı tercih edebilirsiniz.

10. Anıttepe Yaşam Boyu Koşu Parkuru

Anıttepe koşu parkuru, Çankaya’daki merkezi konumu ve yemyeşil doğasıyla Ankaralı sporseverlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Parkurun bulunduğu alanda futbol sahası büyüklüğünde bir çim alan, geniş tartan zemin, basketbol sahası ve spor aletleri bulunuyor. Bu parkuru daha çok şehir içinden ayrılmak istemeyenler tercih ediyor. Anıttepe koşu parkurunda sabah 05:00 ile gece 23:59 saatleri arasında koşu antrenmanlarınızı yapabilirsiniz.

Kaynakça

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ