Daha Zinde Bir Vücut için 7 Önemli Tavsiye

Hızla akan günlük yaşamda dayanıklılığı korumak çoğu zaman zorlayıcı olabiliyor. Özellikle büyük şehirlerin karmaşasında iş, ev ve özel hayatın sorumluluklarını yerine getirebilmek ve enerjiyle devam edebilmek için çoğu kişi, zaman zaman desteğe ihtiyaç duyuyor. Sizin de enerjisine hayran kaldığınız ve nasıl başardığını düşündüğünüz yakın arkadaşlarınız olmuştur. Bilmelisiniz ki sabahları harika bir gülümsemeyle güne başlayan, akşam spora gideceğinden bahseden iş arkadaşınızın sihirli bir formülü yok. Yaptıkları en önemli şey hayatı daha özenli yaşamak. Siz de basit değişikliklerle daha zinde bir vücuda sahip olabilir, günlük yaşamınızda enerjinizi arttırabilirsiniz.

1-Her gün aktif olun

daha-zinde-bir-vücut-7-tavsiye-2-min (1)

Şehir yaşamı, ekstra çaba sarf edilmediği sürece insanları hareketsiz bir yaşama sürüklüyor. Günün büyük çoğunluğunda oturarak çalışıyor, yolculuk yapıyor, yemek yiyor, okuyor; uzanarak televizyon izliyor ve uyuyoruz. Spor yapmak için salona gitmek ya da açık havaya çıkmak bu döngüyü bir nebze olsa kırsa da zinde, sağlıklı ve genç kalmanın yolu daha aktif bir günlük yaşamdan geçiyor.

İşyerinde, evde, alışverişte, bir yerden bir yere giderken, daha çok yürümek için fırsatlar yaratın. Arkadaş toplantılarınızın, iş görüşmelerinizin bir kısmını yürüyerek yapabilirsiniz. Evinizin günlük işlerini kendiniz yapın. Kısacası, herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hareketsiz geçen günlük rutininizi aktif hale getirmenin yollarını arayın.

Hareketsiz Bir Yaşam Tarzı Eklem Sağlığını Nasıl Etkiliyor? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

2-Su içmeyi unutmayın

Su, insan vücut ağırlığının yaklaşık %60’ını oluşturur. Bu su, kanınızdan hücrelerinize ve organlarınıza kadar her yerde bulunur. Vücudunuz, işlevini yerine getirebilmek için sıvı ve mineral alımına ihtiyaç duyar. Her gün en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Sıvı alımını, su, maden suyu, yararlı meyve suları, ayran gibi içeceklerden karşılayabilirsiniz. Daha zinde bir vücut için kafein, asitli içecek ve alkollü içecek miktarını sınırlayın.

Gün içinde sıvı alımınızı dengeli şekilde yapın. Uzun süre susuz kalıp bir anda büyük miktarlarda içmek, sudan sağlayacağınız faydayı düşürür. Ayrıca uzun süreli susuz kalmak dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyonun ana belirtilerinden biri yorgunluk ya da diğer bir deyişle enerji düşüklüğüdür. Ayrıca susuzluk, gerginliğe, kafa karışıklığına, konsantrasyon sorununa ve beyin sisine neden olabilir.

3-İyi uyuyun

Sağlıklı ve dinç bir yaşamın en önemli anahtarlarından biri iyi uyumaktır. Uyku sırasında vücut ve beyin fonksiyonları aktif kalır. Uyku, günlük yaşam rutinini yerine getirmek için son derece önemli olan beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar.  Ayrıca hasarlı hücrelerin onarılması sürecinin çoğu uykuda gerçekleştirir. Uyku sayesinde gün boyu yorulan beden ve zihin dinlenir ve yeni bir güne hazır hale gelir.

Yetişkinler, günde en az 7 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı bir yaşam için uykunun süresi kadar kalitesi de önemlidir. Uyuduğunuz ortam uykuya elverişli değilse basit değişikliklerle çok daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz. Işık kaynaklarını kesin, gerekirse karartma perde kullanın. Odanızdan elektronik eşyaları uzaklaştırın. Konforlu ve yüksek kaliteli bir yatak ve yatak ürünleri kullanın. Gün içinde odanızı düzenli olarak havalandırın.

4-Düzenli ve dengeli beslenin

daha-zinde-bir-vücut-7-tavsiye-3-min (1)

Doğru ve ideal beslenme şeklinin temelinde sağlığı korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek yer alır. İyi beslenmek için tüm besin öğelerinden yeterli miktarda ve dengeli şekilde tüketmek gerekir. Sebzeler, meyveler, protein, tahıl ve süt ürünlerini içeren bir beslenme şeklini benimsemek önemlidir.

Bu şekilde vücudun ihtiyacı olan makro besinler olan protein, karbonhidrat ve yağlar ile mikro besinler olan vitaminler ve minerallerin dengeli ve yeterli şekilde alımı sağlanır. Bu öğelerden herhangi birinin eksikliği ya da fazlalığı dengesiz beslenme olarak tanımlanabilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlıklı ve zinde hissetmek için iyi beslenmenin önemini bilip uygulamak tek başına yeterli değildir. Kötü beslenme alışkanlıklarından da uzak durmanız gerekir. Yüksek miktarda rafine şeker, doymamış yağ, aşırı karbonhidrat, sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca katkı maddelerinin yer aldığı paketli gıdalardan da uzak durmanız önerilir.

5-Sigara içmeyin

Sigaranın sağlığınızı tehdit ettiğini biliyorsunuz. Ama sizi zinde ve sağlıklı görünmekten alıkoyduğunun farkında olmayabilirsiniz. Tütündeki nikotin uyarıcıdır, bu nedenle kalp atış hızını arttırır, kan basıncını yükseltir ve uyanıklıkla ilişkili beyin dalgası aktivitesini uyararak uykuya dalmayı zorlaştırır. Daha yüksek bağımlılık seviyesinde, uykunun bölünmesine de neden olabilir. Bu durumların tamamı kalitesiz ve yetersiz uyku anlamına gelir.

6-Kirli havadan ve kimyasallardan uzak durun

Soluduğunuz havanın kalitesinin düşük olması, sağlığınızı olumsuz etkiler. Bunun dışında kullandığınız kimyasal içeren temizlik ve kozmetik ürünleri, tarımsal ilaçlar, radyasyon gibi dış etkenler de yaşlanmayı hızlandırır. Vücudun daha zinde ve sağlıklı olması için ortam havasının temiz olmasına özen gösterin. Ayrıca kendiniz ve ailenizin sağlığını korumak için kimyasallardan olabildiğinde uzak durmaya çalışın.

7-İş yükünüzü hafifletin

Yorgunluğun temel nedenlerinden biri aşırı çalışmadır. Fazla çalışma, profesyonel, aile ya da sosyal yaşam yükümlülüklerinin aşırıya kaçması olarak tanımlanabilir. Önceliklerinizi gözden geçirin. Daha planlı olmaya özen gösterin ve eğer yapabiliyorsanız iş hayatında, aile içinde ya da sosyal hayatınızda sahip olduğunuz sorumluluklarınız için yardım almayı deneyin.

Evde Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

 
Kaynak

https://www.everydayhealth.com/fitness-pictures/ways-to-stay-active-all-day.aspx

https://www.health.harvard.edu/energy-and-fatigue/9-tips-to-boost-your-energy-naturally 

https://www.dripdrop.com/blog/dehydration-science/does-water-give-you-energy 

https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-of-water#The-bottom-line

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/daima-genc-ve-zinde-kalmak-icin#baslik-2

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenme/yeterli-ve-dengeli-beslenme-nedir.html

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/299555

https://health.gov/myhealthfinder/topics/everyday-healthy-living/mental-health-and-relationships/get-enough-sleep

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ