Egzersiz Arkadaşına Sahip Olmanın 8 Faydası

Aktif kalmak istiyor ama bunu düzenli olarak yapmakta zorlanıyor musunuz? Merak etmeyin çoğu kişinin egzersiz rutini oluşturmakta ve bunu sürdürmekte başarısız olduğu dönemler olabilir. Bu durumun birçok farklı nedeni vardır. Kimi zaman yanlış egzersiz tipi, kimi zaman motivasyon düşüklüğü yaratan dış etkenler kimi zaman da yalnız olmanız olabilir. Çalışmalar, bir egzersiz partnerinin aktif yaşamın sürdürülebilirliği konusunda çok büyük etkisi olduğunu söylüyor. Şimdi size egzersiz programınızı bir aile bireyi ya da arkadaşınızla birlikte yeniden düzenlemenin getireceği faydalardan bahsedeceğiz.

Daha Az Otur, Daha Çok Hareket Et konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

1-Motivasyon

egzersiz arkadaşı-min


Motivasyon bulaşıcıdır. Eğer spor yapmaya hevesli birilerini bulursanız çok daha kolay egzersiz yaparsınız. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, spor davranışlarında sosyal bulaşıcılığın etkisini tanımlamaya çalıştı. 5 yıl boyunca küresel çapta dijital kaynaklardan faydalanarak bir araştırma yaptılar. Koşucu kişilerin davranışları incelendiğinde, arkadaş etkisinin, dışarı çıkmaya motive etmenin yanında daha fazla kilometre kat etmelerine neden olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma sonuçlarına göre, görüşülen kişiler yalnız koştuklarında oturumun daha uzun ve daha acı verici göründüğünü bildirdi. Katılımcılar ayrıca bir arkadaşıyla koşarken, yalnız olduklarından daha az yorgun olduklarını ve koşularını kesme olasılıklarının daha düşük olduğunu söylediler.

2-Sorumluluk

Egzersiz arkadaşınıza karşı duyduğunuz sorumluluk sizi motive olmaya iter. Daha fazla uyumak isterken yalnız olsaydınız bunu kolayca yapabilirdiniz. Ama sizi dışarda ya da salonda biri beklerken erken kalkmak ve verdiğiniz sözü tutmak isteyeceksiniz. Unutmayın yüksek sorumluluk duygusu başarı şansını da artırır. Egzersize başladığınızda kilo vermek, vücut şekillendirmek gibi hedefleriniz varsa amacınıza çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

3-Cesaret

Yeni şeyler denemek için bir arkadaşın varlığı her zaman destekleyicidir. Birlikte spor yapmak cesaret verici olacaktır. Ya da sadece çeşitlilik sunar. Örneğin arkadaşınız zumba yapmaktan hoşlanıyorsa bu önyargılarınızı kırmak için mükemmel bir fırsattır. O güne kadar size hoş gelmeyen zumba, arkadaşınızla birlikte yeni eğlenceniz haline dönüşebilir.

4-Hedeflere Ulaşma

Arkadaşınızla birlikte spor yapmak hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olabilir. Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kilo vermek amacıyla egzersiz programında yer alan kişilerin, arkadaşları aynı programa katıldıklarında ve başarı gösterdiklerinde kilo verme konusunda daha iyi oldukları sonucuna ulaştı. Tek başına katılan veya arkadaşları kilo vermeyen katılımcılar, kilo verme konusunda daha başarısızdı.

5-Eğlence

egzersiz arkadasina sahip olması 8 faydasi-min


Bazı sporlar yalnızken sıkıcı olabilir. Tekdüzelik motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Yanınızda biriyle birlikte spor yapıyorsanız sohbet edebilir, şakalaşabilir ya da birbirinizi teşvik edebilirsiniz. Egzersizlere yalnız başlamış olabilirsiniz. Spor sırasında size eşlik edecek biriyle tanışarak aktif kalma süresini uzatmanın yanı sıra uzun süreli bir arkadaşlığın temelini de atabilirsiniz.

6-Rekabet

Bir partnerle birlikte egzersiz yapmak, rekabet duygusunu körükler. Rekabet dostça olduğu sürece motivasyonunuzu artırır. Daha fazla ağırlık, daha uzun koşu gibi birbirinizi harekete geçirici davranışlarla spor yapma sürenizi uzatabilir, daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

7-Daha fazla bilgi

Egzersiz arkadaşıyla birlikte çalışmak, size daha fazla bilgi edinme şansı sunabilir. Arkadaşınızdan yeni hareketler, yaşam şekli değişiklikleri, farklı diyet programı ve sağlıklı tarifler öğrenebilirsiniz.

Evde Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

8-Güvenlik

Ne zaman ve nerede çalışmak istediğinize bağlı olarak, yanınızda bir arkadaşınızın olması sizi güvende tutabilir. Sabahın erken saatlerinde ya da akşamları sokaklarda koşmak biraz tehlikeli görünebilir. Spor salonunda ağırlıkları tek başına kaldırmaya çalışmak yaralanmalara yol açabilir. Bir arkadaşınızın yanınızda olması her zaman daha güvenli ve iyi hissettirir.

Arkadaşla birlikte spor yapmanın çok sayıda faydası vardır. Yalnız başınıza olmaktan daha çok keyif alıyor olsanız bile arada bir arkadaşlarınızla birlikte olmak yeni şeyler öğrenmenize ve motivasyonunuzu arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ