Evde Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Evde çalışanlar için egzersiz ve düzenli fiziksel aktivite, sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli destektir.  Fiziksel olarak aktif kalmak, kilomuzu sağlıklı düzeyde tutmaktan kalp-damar sağlığımıza, bağışıklık sistemimizden ruh sağlığımıza, kronik hastalıklardan kansere kadar birçok hastalığın önlenmesinde fayda sağlıyor.

COVID-19 salgını nedeniyle evde kaldığımız sürenin artması ya da spor salonları gibi kalabalık ortamlardan kaçınmak nedeniyle düzenli yaptığımız fiziksel aktivitelerimizi de azalttık.  

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, fiziksel aktivitelerinizi mutlaka hekiminize danışarak yapmalısınız.

Günde Sadece 30 Dakika Egzersiz Yaptığınızda Vücudunuzda Neler Olur? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Evde çalışanlar için egzersiz önerileri
Evde çalışanlar için Dünya Sağlık Örgütü’nden fiziksel aktivite önerileri

Dünya Sağlık Örgütü’nün fiziksel aktivite önerisi nedir?

evde çalışanlar için egzersiz önerileri
Evde çalışanların yapabileceği fiziksel hareketler

Dünya Sağlık Örgütü, genel sağlığı korumak ve kilo alımını önlemek için haftada 150 ila 300 dakika süren fiziksel aktivite önermekte, kilo vermek için önerileri ise en az haftada 420 dakikalık aktivite yapmak.  

Biraz bilinçli davranarak evden çalıştığımız, evde sosyal izolasyon sırasında aktif kalmak ve fiziksel aktiviteleri artırmak mümkündür.

 

Evde çalışanlar için egzersiz ve fiziksel aktivitelerimizi artırmak için neler yapabilirsiniz?

Günlük yaşantınıza ilave edeceğiniz birkaç davranış değişikliği sizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı ve mutlu yapabilir.

  1. Gün içinde molalarınızı daha aktif yapabilir ya da çalışma sırasında aktivitelerinizi artırabilirsiniz.
  • Dayanıklılık, esneklik, kuvvet ve denge egzersizlerini bu molalarda yapabilirsiniz. Bu egzersizler için mutlaka kendinize haftalık bir hedef koyun, kısa molalarda yapacağınız aktiviteler hedeflere ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

     2. Evde çalışırken yapacağınız küçük değişiklikler ile daha fazla efor harcayabilirsiniz. 

  • Çalışma saatlerinizi daha fazla ayakta geçirin. Oturma düzeninizi değiştirerek, iş zamanınızın bir kısmında ayakta çalışma düzenine geçebilirsiniz. Bilgisayarınızı daha yüksek bir alana yerleştirebilir ve ayakta çalışabilirsiniz, ayrıca telefon görüşmelerinizi ev içinde yürüyerek gerçekleştirebilirsiniz.  
  • Oturarak çalışırken elinize alacağınız küçük bir ağırlık ile kuvvet çalışabilir, sandalyede otururken esneklik hareketleri de yapabilirsiniz. Bunun için illaki bir ağırlığınız olması gerekmiyor, evdeki tüm eşyalarınızı bunun için kullanabilirsiniz.
Evde çalışanlar için egzersiz önerileri
Evde çalışanlar için egzersizin önemi

     3. En sağlıklı egzersiz olan yürüyüşü daha fazla yapmayı hedefleyin. Alanınız dar bile olsa ev içinde yürüyüş, kısa molalarınızın da dışarıda kısa bir yürüyüş, çocuklarınız ile birlikte ev içinde ve dışında yapacağınız aktif oyunlar günlük egzersizlerinize büyük katkı sağlayacaktır.

Evde çalışanlar için egzersiz önerileri
Evde çalışanlar için meditasyon ve egzersiz

     4. Egzersizleriniz için aile üyelerini de işin içine katmak hem motivasyonunuzu artırabilir, hem ailece eğlenceli bir ortamınız olur hem de hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırabilir.

    5. Sağlığınız için sağlıklı beslenme ve bol sıvı tüketiminizi ihmal etmeyin. Ayrıca ruh sağlığınız için farkındalık ve meditasyon çalışmalarını rahatlamak için yapabilirsiniz.

Unutmayın ki günlük hayatınıza ilave edeceğiniz birkaç egzersizi, düzenli olarak, aksatmadan ve belirli süre tekrarlar ile yapmanız alışkanlıklarınızı değiştirecek ve sizin için kısa sürede yaşam tarzı değişikliği olacaktır. Bu yaşam tarzı değişikliği size sağlıklı bir gelecek sunacaktır.


Açık havada spor mu yapmak istiyorsunuz? sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ref:

  1. https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/index.htm 
  2. https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/technical-guidance/stay-physically-active-during-self-quarantine 
  3. https://obesitymedicine.org/2020/04/10/6-ways-to-stay-physically-active-during-quarantine/  
  4. https://aktifyasam.org.tr/pdf/yetiskinler-icin-fiziksel-aktivite-rehberi.pdf 
Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ