HIIPA Nedir, Nasıl Uygulanır?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli spor yapmak oldukça önemli, ancak yoğun iş temposunda spor yapmaya vakit bulamıyor olabilirsiniz. Bahsedeceğimiz bu trend, spor yapmaya isteği olan ancak vakit bulamayanlar için şahane bir seçenek. Evet, HIIPA’dan söz ediyoruz. 

Peki HIIPA nedir? İlk bakışta bir tıp teriminin kısaltılmış versiyonu gibi görünüyor değil mi? Son zamanların en popüler spor uygulamalarından biri olan HIIPA, (High-Intensity Incidental Physical Activity) yüksek yoğunluklu tesadüfi fiziksel aktivite anlamına geliyor. Başka bir ifadeyle bu kavram, gün içinde halihazırda gerçekleştirilen aktivitelerin fiziksel egzersizler haline dönüştürülmesini tanımlıyor. Alışveriş poşetlerini taşımak ya da dik bir yokuşu çıkmak da bu aktivitelerden birkaçı. HIIPA hakkındaki detaylara birlikte göz atalım:

Kısıtlı Zamanda Yapılabilecek Egzersiz Önerileri konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

HIIPA Nedir?

hiipa-nedir-hareketim.com

HIIPA kavramı, tesadüfi fiziksel aktiviteleri egzersiz haline getirmek olarak tanımlanıyor. HIIPA sağlık ve spor alanında yeni bir kavram olsa da uzun yıllardır insanların günlük yaşamlarında yaptığı eylemleri kapsıyor. Belirli nedenlerden dolayı egzersiz yapamayan insanlar için tesadüfi fiziksel aktivitelerin önemi oldukça büyük.  Avustralya, Sydney Üniversitesi profesörlerinden Emmanual Stamatakis, HIIPA hakkında şunları söylüyor: “Yetişkinler üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalarda, yoğun egzersiz yapmanın uzun vadede sağlığa yararlarını biliyoruz, ancak birçok insan belirli bir egzersiz programına başlamakta ve bu programa bağlı kalmakta zorlanıyor. HIIPA’nın en güzel yanı, günlük yaşamın içinde halihazırda yapmakta olduğumuz aktiviteleri egzersiz rutinin içine dahil etmesi.”

HIIPA Nasıl Yapılır?

Peki HIIPA günlük hayatta nasıl uygulanır? HIIPA aslında gün içinde bir rutin olarak yaptığımız hareketlerin çoğunu kapsıyor. Mesela araba yıkamak, oldukça dik bir yokuştan yukarı çıkmak ya da market alışverişinizin poşetlerini eve taşımak. Bunların hepsi HIIPA egzersizlerinin bir parçası kabul edilebilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, son derece fonksiyonel olan bu egzersiz türü fazlasıyla kalori yakmaya yardımcı oluyor. Bu aktiviteleri artırmak için gün içinde yapmakta olduğunuz görevleri tekrar gözden geçirebilirsiniz. Mesela online alışverişinizi iptal etmekle başlayabilirsiniz. 

Evinizden çıkın ve güzel bir yürüyüş yapın, yaptığınız alışverişin poşetlerini evinize siz taşıyın. Keyif aldığınız bir müzik açın ve içinizden geldiği gibi dans edin. Sahilde yürüyün. Bahçeniz varsa toprakla ilgilenin. HIIPA, yaşam tarzına kolaylıkla entegre edilebilen bir trend. Fırsatları kaçırmamaya özen göstererek günlük aktivitelerinizi gözden geçirmekle işe başlayın. Örneğin kargo bayisinden birikmiş kargolarınızı ya da mektuplarınızı almak bir HIIPA aktivitesine dönüşebilir. 

Tesadüfi fiziksel aktiviteler vücut için fayda sağlar. Hareketsiz bir güne göre günlük rutinlerin uygulanarak fiziksel hareketin devamlılığının sağlandığı günler oldukça önemlidir. Uzun egzersiz seanslarına vakit bulamayan kişiler için HIIPA oldukça cazip bir spor seçeneği kabul edilebilir. Dinç ve sağlıklı bir yaşam için HIIPA kapsamına giren günlük aktivitelerinizi kademeli şekilde ilerleterek geliştirmeniz mümkün. Araştırmalar, tesadüfi fiziksel aktivitenin sağlığa yararlarını açıklıyor. Bir spor salonuna kayıt olmadan da sağlığınız için yapabileceğiniz önemli adımlar bulunuyor. 

HIIPA Örnekleri Nelerdir?

hiipa-ornekleri-nelerdir-hareketim.com
  • Evinizin etrafında yürürken veya işe giderken, solunum hızını artırmak için yeteri kadar hızlı yürümeye gayret edin. Daha uzun adımlar atın ve kollarınızı hareketli tutun. 
  • HIIPA egzersizlerinizin süresini ve yoğunluğunu artırmak için arabanızı uzak noktalara park edin, park noktasına yürüyerek ekstra bir egzersiz uygulayabilirsiniz.
  • Gün içinde uyguladığınız mevcut hareketleri en az 10 saniye boyunca periyodik olarak hızlandırın. Böylece bahçe ve dış mekân işlerinizi bir HIIPA seansına dönüştürebilirsiniz. Daha yoğun hareketlerin süresini kademeli olarak her seferinde 30 saniyeye çıkarabilirsiniz.
  • Asansör veya yürüyen merdivenler yerine klasik merdivenleri tercih edin ve aynı anda birkaç adım atmak için adım hızını artırmaya gayret edin.
  • Evinizde daha fazla aktivite yaratın. Çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla vakit geçirin, oyunlar oynayın ve yeni fiziksel aktiviteler üretin. 
  • Paspas, süpürme, toz alma gibi gündelik işleri yaparken daha seri olun ve bu işleri bir HIIPA egzersizine dönüştürün. 
  • Unutmayın amaç, kısa aralıklarla hızlı nefes almayı sağlayacak kadar yoğunluk yaratmak. Hatta kalp atış hızı takibi yapan bir cihaz kullanabilir ve HIIPA seanslarınızın takibini yapabilirsiniz. 

HIIPA Spor Antrenmanlarının Yerini Alır mı?

hiipa-spor-antrenmanlarinin-yerini-alir-mi

HIIPA’yı teşvik eden araştırmacılar, güncel kılavuzları göz önünde bulundurarak genel sağlık durumlarını iyileştirmek ve hareketsiz bireylerin hareket etmesini sağlamak için HIIPA’nın faydalarının altını çiziyor.  HIIPA, kardiyovasküler sağlığınızı ve dayanıklılığınızı önemli ölçüde yükseltebilir. Bunun yanında normalden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Eğer amacınız kilo vermek, kalp sağlığını iyileştirmek veya egzersiz performansı artırmaksa, gün boyunca HIIPA egzersizlerini uygulayabilirsiniz. HIIPA egzersizleri düzenli yapıldığı taktirde normal antrenmanların sağladığı faydayı sağlayabilir.

Daha Az Otur, Daha Çok Hareket Et konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yapılan Tüm Hareketler HIIPA Olarak Değerlendirilebilir mi?

Profesyonel sporcular gün içinde yapılan sıradan her hareketin spor sayılamayacağını ifade ediyorlar. Örneğin hemen her insan bu tür hareketleri gün içinde yapıyor olmasına rağmen çoğunun fazla kiloları bulunuyor, ancak başlamak yani bir adım atmak, çoğu zaman hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Bu nedenle gün içinde yaptığınız en küçük bir hareket bile size katkı sağlayacaktır. Buna ek olarak, kısa süreli egzersizler bir spor faaliyeti kabul edilmese bile hareketsiz kalmaktan ve oturmaktan çok daha iyidir; merdivenleri teker teker çıkmanın, asansör kullanmaktan çok daha yararlı olduğu gerçeği gibi.  Gün içinde yapılan tüm hareketler, vücudu aktif olarak harekete geçirdiği sürece HIIPA olarak kabul edilebilir.

HIIPA Size Ne Kazandırır?

Peki HIIPA kişiye ne fayda sağlar? Şöyle düşünün, yakınlarınızda herhangi bir spor salonu bulunmuyor ya da spora ayıracak zamanınız yok. İşte tam bu noktada HIIPA hayatınıza belirli spor aktiviteleri dahil edecektir. HIIPA’nın temel felsefesi aslında oldukça basit. Gündelik hayatta sürekli tekrarlanan işleri spor amacıyla gerçekleştirmek. Mesela daha hızlı adımlarla yürümek. Eğer fazla kilolarınız var ise ve spor salonuna gitme cesaretini içinizde bulamıyorsanız öncelikle HIIPA egzersizlerini öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Bu egzersizler sizi daha hareketli bir yaşama kolaylıkla hazırlayacaktır. Bir süre sonra daha dengeli beslendiğinizi ve daha düzenli bir egzersiz rutini oluşturduğunuzu fark edeceksiniz. 

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ