İstanbul’un En İyi 10 Koşu Parkuru

İstanbul her ne kadar bir beton kente dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya olsa da hala koşu severler için birbirinden güzel parkurları bünyesinde bulundurmaya devam ediyor.  Açık havada spor yapmanın sağlığa yararlarını ve motivasyona katkısını düşünürsek koşu için bu parkurlara gitmeye değer. Hem açık hava egzersizi yapmak hem de bu şehirde hızla akan yaşamın karmaşasından ve stresinden bir an olsun uzaklaşmak isteyenler için İstanbul’un en iyi 10 koşu parkurunu listeledik.

Günde 30 Dakika Egzersizin Etkileri Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Belgrad Ormanı Neşet Suyu ve Ayvat Bendi Parkurları

İstanbul’da patika koşuları için en iyi yerlerden biri hiç şüphesiz Belgrad Ormanı diyebiliriz.  5.542 hektarlık araziye sahip bu orman, farklı koşu parkurlarına ev sahipliği yapıyor. Koşu için en iyi seçeneklerden biri Neşet Suyu Tabiat Parkı alanı içinde yer alan 6.200 metrelik koşu ve yürüyüş parkuru. Bu parkur hem amatör hem de profesyonel koşucular için oldukça elverişli şekilde tasarlanmış. Sağlığa elverişli doğal kiremit tozu ile döşenmiş olması nedeniyle kırmızı pist olarak da anılıyor.

Belgrad Ormanı’nda yer alan ikinci pist ise Ayvat Bendi Tabiat Parkı’nda yer alan koşu ve yürüyüş parkuru. Bu parkur hem orman hem de göl manzaralı olması sebebiyle oldukça keyifli bir patika koşusu vaat ediyor. Ancak 8.000 metre olması nedeniyle epey zorlayıcı olduğunu belirtelim.

Yıldız Parkı Korusu

Koşu ve yürüyüş, belirli bir düzende yapılan sportif aktiviteler arasında yer aldığı için şehir içinde, kolay ulaşılabilir bir parkurun avantajları oldukça fazla. Yıldız Parkı Korusu da şehrin merkezinde, yeşillikler içinde patika koşusu imkânı sunuyor. İnişli çıkışlı olduğu için biraz zorlayıcı bir parkur olsa da Beşiktaş ve çevresinde oturanlar tarafından sık sık tercih edilen pistlerden biri.

Kadıköy Maltepe Sahil Yolu

Deniz manzarası eşliğinde koşmak isteyen Anadolu Yakası sakinleri oldukça şanslı, çünkü bu rota Bostancı İskelesi hariç kesintiye uğramadan, sahil boyunca koşma imkânı sunuyor. Fenerbahçe Dalyan parkından başlayan sahil yolu, Maltepe Atletizm Pisti’ne kadar devam ediyor. Parkur koşu, yürüyüş ve bisiklet çizgileriyle ayrılmış olduğundan rahatça koşabilme olanağı sağlıyor. Ayrıca tek yön 8 kilometre olan parkura dilediğiniz noktadan başlayabilir, ister kısa ister uzun koşu yapabilirsiniz.

koşu-parkuru-2-min

Maltepe Atletizm Pisti

Çoğunlukla profesyonel lisanslı koşucuların tercihi olan Maltepe Atletizm Pisti, İBB Maltepe Orhangazi Parkı içinde yer alıyor. Düz, engelli ve 100 metre ile bayrak yarışı koşularının yapılabileceği tesiste atletizmin birçok farklı branşı için de alanlar bulunuyor. 8 kulvarlı atletizm pisti, IAFF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından belirlenen standartları karşılıyor.

Alman Deresi Yürüyüş Parkuru

Beşiktaş’ta Akatlar Mahallesi sınırları içinde yer alan Alman Deresi yürüyüş parkuru, şehrin ortasında âdeta bir kaçış noktası olma özelliği taşıyor. Açık havada spor yapmak isteyenler için oldukça elverişli bir şekilde tasarlanmış alanda aletli jimnastik üniteleri, voleybol ve basketbol sahası ve yoga çadırı bulunuyor. Sadece koşmak isteyenler için parkurun, 1.400 metrelik hafif eğimli ve yeni başlayanlar için zorlayıcı özellikte olduğunu belirtmekte fayda var.

Bebek Rumeli Hisarı Sahil Yolu

 Şehirle denizin iç içe geçtiği Bebek Rumeli Hisarı sahil yolu, Avrupa Yakası’nın en sevilen koşu parkurlarından biri. Boğaz manzaralı bu rota yeni başlayanlar için de oldukça iyi bir alternatif, çünkü çok sayıda park ve dinlenme alanı imkânı sunuyor. Böylece yeterince koştuğunuzu düşündüğünüzde ya da yorulduğunuzda bir kahve molası vermeyi düşünebilirsiniz.  4 kilometre uzunluğundaki Bebek Rumeli Hisarı Sahil parkuru, Kuruçeşme’den başlayıp Rumeli Hisarı’nda son buluyor.

Balat Sahil Yolu

Haliç manzarası eşliğinde koşmak kulağa oldukça keyifli geliyor. Eğer Balat sahiline yakın bölgelerde ikamet ediyorsanız sabah saatlerinde deniz kenarında koşmak için burayı tercih edebilirsiniz. Sabah diyoruz, çünkü gündüzleri araç trafiği ve balık tutanların kalabalığında rahatça koşmak pek mümkün olmayabilir. Atatürk ve Haliç Köprüleri arasında 3.000 metrelik yol parkuru olan Balat Sahil Yolu, İstanbul’un en iyi koşu parkurları arasında yer alıyor.

 

Validebağ Koşu Parkuru

Validebağ Korusu’nda yer alan koşu parkuru, bölgede düzenli şekilde koşanların ve antrenman yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Yeşillikler arasında bulunan ve hafif eğilimli bir parkur olan Validebağ korusu, yokuş antrenmanı ve patika koşusu yapmak için oldukça elverişli. Eğer siz de Üsküdar ve civarında ikamet ediyorsanız, şehrin kalabalığından uzaklaşıp açık havada spor yapmak istediğinizde Adile Sultan Kasrı olarak da bilinen Validebağ Korusu’nu tercih edebilirsiniz.

koşu-parkuru-3-min

Kemerburgaz Kent Ormanı

Oldukça geniş bir yüz ölçüme sahip olan, Göktürk’te bulunan Kemerburgaz Kent Ormanı, şehrin en büyük yeşil alanlarından biri. Kent ormanı etkinlik, eğlence, spor, hobi ve kültür-sanat aktiviteleri için farklı alanları bünyesinde barındırıyor.

Doğa manzarası eşliğinde, yeşilliklerin içinde koşmak isteyenler için 3 farklı uzunlukta koşu ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Uzun parkur 6.300 metre, kısa parkur 5.000 metreden oluşuyor. Göl manzaralı üçüncü parkur ise 3.400 metre ile ormanın en keyifli parkurlarından biri olarak kabul ediliyor. Kemerburgaz Kent Ormanı, birçok ilçeye biraz uzak olsa da özel araçla ya da toplu taşıma ile ulaşabilir, hafta sonu tüm günü burada geçirebilirsiniz.

Atatürk Kent Ormanı

3 gölet ve 71 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan ormanda, su ve kuş sesleri eşliğinde koşmak şehir stresini atmanın en güzel yolu olabilir. Atatürk Kent Ormanı’ndan bahsediyoruz. Yakın zamanda açılan Atatürk Kent Ormanı, Sarıyer ilçesine bağlı Hacıosman Korusu içinde yer alıyor. Geniş bir yüz ölçümüne sahip orman, patika koşusu için birkaç farklı alternatif sunuyor.  Ormanda, 1.800 metrelik Çıtkuşu Parkuru, gidiş dönüş 2.800 metrelik Su Parkuru ve 3.000 metrelik Orman Parkuru ile toplam 12 km’den oluşan koşu ve yürüyüş parkuru bulunuyor.

İstanbul Maratonu 2022 ve İlk Kez Katılacaklara Öneriler sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://kemerburgazkentormani.ist/

http://kosuyoruz.blogspot.com/2014/04/validebag-korusunda-kosmak.html

https://www.localgymsandfitness.com/TR/Istanbul/305498586315110/Maltepe-Sahil-Atletizm-Pisti

https://destekhizmetleri.ibb.istanbul/dunya-sampiyonu-guliyev-maltepe-atletizm-sahasi-genclerin-ve-sporun-gelecegi-icin-cok-iyi-bir-yatirim/

https://www.adventuresofarover.com/belgrad-forest/

http://akatlar.net/?Syf=26&Syz=648331

https://tr.wikipedia.org/wiki/Atat%C3%BCrk_Kent_Orman%C4%B1

https://spor.istanbul/ataturk-kent-ormani-hakkinda/

 

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ