İzmir’deki En İyi 10 Koşu Parkuru

Güzel ve sakin havasının yanı sıra şehir yaşamının da birçok kentimize göre daha konforlu olan İzmir, sağlık bilincine sahip şehirliler için de oldukça cazip bir şehir. İzmir’de koşucular ve bisiklet tutkunları için çok sayıda patika ve parkur seçeneği bulunuyor. Haftanın herhangi bir günü spor yapmak isteyenler, hafta sonu yorgunluk ve stres atmak için temiz hava arayanlar, birbirinden keyifli yürüyüş ve koşu rotalarını mutlaka incelemeli.

Daha Az Otur, Daha Çok Hareket Et konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kordonboyu

izmir-kosu-parki-kordon-boyu-hareketim.com

İzmir deyince şüphesiz akla ilk gelen yerlerden biri Alsancak semtinde yer alan Kordonboyu. Eğlencenin, sosyalleşmenin ve açık hava sporunun adresi olan uzun sahil şeridi, koşu severlerin de oldukça keyif aldığı parkurlardan birine sahip. 

Kordonboyu’nda yer alan koşu parkuru, 1500 metrelik ve koşuya elverişli tartan zeminden oluşuyor. Özellikle günün ilk saatlerinde ve akşam gün batımında muhteşem manzara eşliğinde koşmak isteyenler için harika bir atmosfer sunuyor. 

Kültürpark Yürüyüş ve Koşu Parkuru

kulturpark-yuruyus-ve-kosu-parkı-hareketim.com

Sanat, eğlence, gençlik ve çocuk aktiviteleri merkezi Kültürpark, spor severler için de en iyi rotalardan biri. Şehrin merkezinde spor yapmak için Kültürpark’ı tercih edebilirsiniz. Konak ilçesinde yer alan Kültürpark içinde Celal Atik Spor Salonu, Kültürpark Tenis Kulübü ve uzun bir koşu parkuru yer alıyor. 

Şehrin içinde olmasına rağmen kalabalıktan uzakta yer alan Kültürpark yürüyüş ve koşu parkuru, 1850 metrelik, koşuya elverişli tartan zeminden oluşuyor. Asırlık ağaçlar arasında ve kuş sesleri eşliğinde koşu yapmak isteyenler bu parkuru mutlaka ziyaret etmeli. 

Bostanlı Sahil

Mavi ile yeşili buluşturan Bostanlı Sahili, deniz kenarı koşu rotalarından biri. Sıkı bir koşu sonrası çimlerin üzerinde dinlenmek isterseniz, burada hem motivasyonunuz hem de enerjiniz yükselecektir. 

Birbirinden güzel sahillere ev sahipliği yapan İzmir’de, Bostanlı Sahili de şüphesiz en sevilen uğrak noktaları arasında. Bu nedenle, çoğu zaman koşu için biraz kalabalık olsa da sabahın erken saatlerinde rahatça spor yapma imkânı sunuyor. Karşıyaka ilçesinde Bostanlı Vapur İskelesinin hemen yanında yer alan sahil şeridi, spor yapmak ve açık havada keyifli birkaç saat geçirmek için çevre sakinlerinin en sık ziyaret ettiği yerler arasında.

Hasanağa Bahçesi

izmir-kos-parkurlari-hareketim.com

1926 yılında İzmir’in önde gelenlerinden biri olan Sarıgöllü Hasan Ağa tarafından Levanten bir iş adamından satın alınıp halkın kullanımına açılan Hasanağa Bahçesi, İzmir’in Buca ilçesinde yer alır. Günümüzde Büyükşehir Belediyesine ait olan park, toplam 96bin m² alana sahiptir. Parkın içerisinde 1400 metre uzunluğunda tartan pist ve 1000 metre uzunluğunda bisiklet yolu vardır. 

Geçmişte Bucalılar için bir mesire yeri olma özelliği taşıyan park, yemyeşil ağaçları, çiçekleri, büyük bir kuş kafesi ve bağ köşkü ile bahçe düzeni korunarak günümüze taşınmış ender yeşil alanlardan biri.

Ord. Prof.Dr. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı

Bayraklı ’da yer alan yaşam parkı, ünlü arkeolog Ekrem Akurgal’ın adını taşıyor. 90 dönümlük arazide yer alan park içerisinde çocuk oyun alanları, kondisyon aletleri, basketbol ve tenis sahası gibi sportif aktivite alanlarının yanı sıra 1239 metrelik yürüyüş ve 2103 metrelik koşu yolu bulunuyor. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, Bayraklı mevkiinde yer alsa da tüm İzmirlilerin ailece vakit geçirmek ya da spor yapmak için tercih ettikleri bir yer konumuna sahip.

İnciraltı Kent Ormanı

Mavi ile yeşilin birleştiği bir başka koşu rotasına geldi sıra. 620 bin m²  alana kurulmuş olan İnciraltı Kent Ormanı, Balçova’da yer alıyor. Orman içerisinde doğal taş, kaya ve ahşap kullanılarak oluşturulmuş dinlenme alanları, aktivite alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları bulunuyor. 

Günün her saati dilediğiniz gibi koşu yapabileceğiniz 2400 metre uzunluğundaki parkur, çoğunlukla asfalt zeminden oluşuyor. Eğer patika koşusu yapmak isterseniz kolaylıkla girip çıkabileceğiniz toprak yollar da mevcut.  

Güzelyalı Sahil Yolu

Başta Konak ilçesi sakinleri olmak üzere, kolay ulaşımı sayesinde tüm İzmirliler için oldukça keyifli bir koşu rotası ile devam ediyoruz. 

Manzara, temiz hava, masmavi deniz ve yemyeşil çimler gibi motivasyonunuzu yükseltecek detayların hepsi Güzelyalı sahilinde bir araya geliyor. Keyifli atmosferinin yanı sıra Güzelyalı sahili dilediğiniz zaman koşu yapabileceğiniz güvenli bir ortama sahip. 

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenip hizmete sunulan rekreasyon alanı, spor severler için çok geniş imkanlar sunuyor. Türk halk ozanı Âşık Veysel’in adını taşıyan park, toplam 231 bin m² alana sahip olup, amfi tiyatro, buz pisti, üç basketbol, 1 futbol, 2 tenis sahası, yarı olimpik yüzme havuzu, bisiklet, yürüyüş ve koşu parkurlarına ev sahipliği yapıyor. 

Bornova ilçesinde yer alan rekreasyon alanına İzmir’in farklı noktalarından kolay ulaşım sağlama imkanına sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. 

Ege Üniversitesi Koşu Parkurları

Üniversite Yerleşkesi içinde yer alan koşu pistleri, amatör ve profesyonel koşucuların tercihlerinden biri. Kampüs içinde SKS otoparkı yanı (560 Metre), büyük spor salonu arkası (1070 Metre) Mühendislik fakültesi yanı (415 Metre) ve Tıp Fakültesi Hastanesi arkası (725 metre) olmak üzere 4 farklı tartan pist bulunuyor. Sağlıklı yaşam parkurları olarak adlandırılan pistler, koşu amacıyla kullanmak isteyen herkesin kullanımına açık.

Balçova Terapi Ormanı

İzmir’in en iyi koşu parkurları listesinde çoğunlukla kolay ulaşılabilir ve merkezi bölgelere yer verdik. Sıradaki koşu parkuru ise şehirden biraz uzaklaşmak isteyen doğaseverler için. Karabağlar ilçe sınırları içinde yer alan Balçova Terapi Ormanı, yemyeşil bir dere, şelale ve orman manzarası eşliğinde dağ, orman ve patika koşusu yapma imkânı sunuyor. 

Balçova Terapi Ormanının geniş arazisi içerisinde amatör ve profesyonel koşucular için 12.5 km’lik ve 20 km’lik olmak üzere kısa ve uzun parkurlar bulunuyor. Bu parkurlar zaman zaman koşu yarışlarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca orman bölgesi, amatör koşucular ve tüm sporseverler tarafından da yürüyüş ve koşu amacıyla sıklıkla tercih edilen yerler arasında sayılıyor. 

İstanbul’un En İyi 10 Koşu Parkuru konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ