Kışın Kısalan Günlerde Egzersiz Yapmanın Yolları

Kışın gelmesiyle birlikte kısalan günlerden yararlanmak için yaratıcı yollar bulmak gerekebilir. 1 gün kavramı, yaz-kış aynı süreyi kapsasa da hissettirdiği etki ve dolasıyla faydalanma kapasitesi de farklılık gösterir. Kışın birçok şeyin yetişmediğinden, günün hemen bittiğinden yakınırız. Bu durumun temel sebebi, daha az gün ışığının psikolojimiz üzerindeki etkisi ve daha çok uyku ihtiyacıyla verimliliğin azalması olarak sayılabilir.

Bahar ve yaz aylarında artan enerjiyle birlikte egzersiz yapma motivasyonu ve süresi de artar. Kış geldiğinde ise birçok günlük aktivitede olduğu gibi zamanı planlamak ve egzersize vakit ayırmak da zorlaşır. Kısa günlerde motivasyonu korumak ve egzersizi bırakmamak için uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerden bahsedeceğiz.

Daha Zinde Bir Vücut İçin 7 Önemli Tavsiye konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Erken Uyanın

Sonbaharın gelmesiyle birlikte mevsimsel depresyonun etkileri hissedilmeye başlandığında egzersize devam etmek daha iyi bir ruh halini kazanmanın anahtarlarından biri olabilir.

Kış aylarında sabahları kalkmakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Soğuk hava ve karanlığın etkisiyle sıcak yataktan ayrılmak hiç de kolay değildir. Böyle zamanlarda akşamları ne kadar erken yatarsanız gün ışığından faydalanma sürenizi o kadar arttırabilirsiniz. Karanlıkta uyanmakta zorluk çekiyorsanız mutlaka gün ışığı lambası kullanın. Lamba çalıştığında odanın atmosferi size iyi bir enerji verir ve ayılmanızı kolaylaştırır.

Uyanabilmek için müzikten faydalanmayı deneyin. Sabahları enerjik ve hareketli olmak koşuluyla sevdiğiniz bir şarkıyla uyanmak, günü çok daha mutlu ve aktif geçirmenize yardımcı olabilir.

Erken uyanmak için uyku sürenizden feragat etmeyin. Vücudun ortalama 6-8 saat arası uykuya ihtiyacı vardır ve iyi dinlenmiş bir insan gün boyunca enerji seviyelerini daha iyi koruyabilir.

Erken uyanma kısmını çözdükten sonra sıra geldi egzersiz rutini oluşturmaya. Kısa günlerde sabahın erken saatlerinde açık havada koşmak, yürümek ya da spor salonuna gitmek zorlayıcı olabilir. Eğer bunları yapacak motivasyonu bulamıyorsanız evinize size uygunsa eliptik bisiklet ya da koşu bandı alarak egzersizi evde yapmaya başlayabilirsiniz. Evde aletlerle spor yapmanız şart değil. Sabah erken uyanıp yoga ya da pilatesle güne başlamak, fiziksel ve ruhsal sağlığınız üzerinde pozitif etkiler bırakır.

Erken uyandığınızda egzersiz planınızı sabah uygulamak zorunda değilsiniz. Eğer güne erken başlayıp akşam erken bitirebildiğiniz bir iş serbestliğine sahipseniz egzersiz programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Çalışmıyorsanız günlük işlerinizi erken bitirip kendinize rahatlıkla vakit ayırabilirsiniz.

Gündüz Saatlerini Verimli Kullanın

Azalan gün ışığı günün en verimli saatlerinde halsiz, yorgun ve isteksiz hissetmenize neden olabilir. Mümkün olduğunca iyi bir kahvaltıyla güne başlayın. Günün ilk öğününde sağlıklı şekilde beslenmeye, şeker ve kahveden uzak bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Bu, gün boyu daha zinde hissetmenize yardımcı olacaktır.

Günlük işlerinizi iyi planlayın ve bu plana uymaya çalışın. Böylece egzersiz için zaman yaratabilirsiniz. Öğle molalarında hafif bir yemek yiyip kalan zamanınızı spor salonunda geçirebilir ya da sadece çevrede kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Gün içinde saatlerinizi verimli kullandığınızda işlerinizi mesai saatinden 1 saat önce bitirmeniz mümkün olabilir. Böyle bir durumda eve gitmeden önce spora uğramak ya da akşamüstü egzersizi için dışarı çıkmak iyi bir fikirdir. Böylece enerjinizin de yükseldiğini görebilirsiniz.

Günlerin kısalmasıyla hafta sonları da verimsiz geçiyor olabilir. Aslında zamanının yetmemesi çoğu zaman bir yanılsamadır. Hafta sonları yapmanız gereken işleri daha pratik şekilde halletmenin yollarını arayabilirsiniz. Örneğin arabanızı hafta içi öğle saatinde yıkatır ya da alışverişi online şekilde yaparsanız hafta sonu ailenize vakit ayırabilir, birlikte aktif birkaç saat geçirebilirsiniz.

Karanlığa Uyum Sağlayın

kisin-kisilan-günlerde-aksam-egzersiz

Kış aylarında gün ışığı süresinin azalmasıyla egzersiz zamanlarının karanlığa denk gelmesi olasıdır. Böyle bir durumda daha güvende olmak için birkaç hususa dikkat etmeye özen gösterin. Karanlıkta yürüyüş ya da koşu yapmak için aydınlatmalı parkurları tercih etmeye çalışın. Eğer bulunduğunuz bölge yeteri kadar aydınlık değilse karanlıkta kullanılan giysi ve ekipmanları tercih edin. Giysileriniz ve bisiklet gibi araçların üzerinde yansıtıcı özelliğe sahip reflektör olmasına özen gösterin. Uygun ekipmanlarla görünür olmak daha güvenli egzersiz imkânı sunar.

Kış aylarında açık havada spor yaparken soğuk nedeniyle motivasyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için soğuk koşullara uygun spor kıyafetleri tercih edin. Kışın spor yaparken kat kat olmak üzere ince giysilerin giyilmesi önerilir. Böylece vücut ısısını muhafaza etmek ve değişen hava şartlarına uyum sağlamak kolaylaşır. Ayrıca hava durumuna göre, yağmur ve rüzgâra karşı koruyucu fonksiyonel giysiler ve aksesuarlar kullanmayı ihmal etmeyin.

Egzersiz Aletlerini Tercih Edin

kisin-kisilan-zamanlarda-egzersizler

Spor salonu ya da açık hava egzersizleri yerine kış aylarında egzersiz yapmanın en pratik ve konforlu yolu evde spor yapmaktır. Evde spora devam etmek için çok fazla şey satın almanız gerekmez. Koşu bandı ya da eliptik bisiklet, pilates topu, direnç lastiği ve uygun birkaç ağırlık, spor rutininizi kolaylıkla sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Günde Sadece 30 Dakika Egzersiz Yaptığınızda Vücudunuzda Neler Olur? Sorusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ