Büyüklerinizi Hareketli Bir Yaşama Teşvik Etmenin Yolları

buyuklerinizi-hareketli-bir-yasama-tesvik-etmenin-yollari-min

Aktif bir yaşamın yaşlılar üzerinde kanıtlanmış birçok sağlık yararı vardır. Hepimiz gibi onlar da sağlıklı bir yaşam için aktif kalmanın öneminin bilincine sahiptir. Fakat kimi zaman motivasyon eksikliği kimi zaman da fiziksel engeller sebebiyle daha hareketsiz bir yaşama mahkum olmuş olabilirler. Büyüklerinizi gün içinde hareket etmeye ve düzenli egzersiz yapmaya teşvik etmek kolay değildir. Yaşam tarzını bir anda değiştirmenin zorluğunu bilmeli, onları anlamalı ve ona göre davranmalısınız. Büyüklerinizi daha aktif bir yaşama adapte etmek için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Yaşlılar için egzersiz alışkanlığı kazanmak, azalan aktivite oranları göz önüne alındığında oldukça önemlidir. Aktif bir yaşam, onları birçok hastalıktan korur. Mevcut hastalıklarla daha iyi mücadele etmelerini sağlar. Egzersiz yapmak, vücut direncini arttıracağı için düşme, yaralanma gibi sık karşılaşılan sağlık problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Aktif bir yaşam tarzı benimsemek, daha bağımsız olmalarını ve yaşamlarının ilerleyen yıllarında işlerini tek başına yapmayı sürdürmelerini sağlar.

Her Yaşta Hareket Et: Yaşlılar için Güvenli Egzersizler konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ona hoşlanacağı bir kurs ya da etkinlik grubu üyeliği ayarlayabilirsiniz

Şehir yaşamının içinde aile büyüklerinize düzenli olarak vakit ayırmak zor olabilir. Yakın çevrenizdeki grup ve derneklerden destek almayı deneyin. Bu konuda bilgi almak için çeşitli sağlık kuruluşları, belediyeler, kurslar veya spor kulüpleri ile iletişime geçebilirsiniz. Yaşıtlarıyla birlikte katıldığı her aktivite sizinle olduğundan çok daha verimli olacaktır. Bir grupla birlikte yapılan aktiviteler, devam etmek için oldukça teşvik edicidir. Ayrıca her yaştan birey, sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Grupla birlikte bir spor faaliyetine ya da kursa katılmak, birlikte gezilere çıkmak ve iletişim kurmak, zihinsel ve bedensel anlamda çok daha iyi hissetmelerine katkı sağlar.

Birlikte yürüyüş günleri planlayın

Anne ya da babanız tüm günü evde geçiriyor olabilir. Emeklilik, yaşlılık ve yapılması gereken işlerin azalması, onları çoğunlukla hareketsiz bir yaşama sürükler. Aile büyüklerinize daha fazla dışarı çıkmaları veya bir spora başlamaları gibi ne yapmaları gerektiğini söylemenin pek faydası olmayacaktır. Yaşlı yakınlarınızı motive etmek niyetindeyseniz bu işe başlarken onlara gerçekten zaman ayırmaya çalışın. Eğer hafta içi zamanınız yoksa hafta sonları ya da akşamüstü yürüyüş programı yapabilirsiniz. Onunla birlikte yaşadığı semtin sokaklarını yürümek bile çok keyifli olacaktır. Yürüyüş sırasında eski zamanları yâd edebilir, yolda gördüklerinizden, zamanla değişen mahallenizden bahsedebilirsiniz. Eğer yürüyüşten keyif alırsa bir zaman sonra tek başına ya da arkadaşlarıyla devam etmek isteyecektir.

yaslilari-hareketli-yasama-tesvik-min

Günlük yaşamına müdahalede ölçülü olun

Ebeveynlerimiz yaşlandığında onların yaşamını kolaylaştırmak için çoğu zaman fazla kontrolcü bir yaklaşım benimseyebiliyoruz. Bu durum aslında çocukluğumuzda onların bizim için yaptıklarının benzeri olarak görülebilir. Örneğin, günlük alışverişini yapmak, bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak ya da gitmesi gereken her yere arabayla götürüp getirmek gibi. Eğer ailenizdeki yaşlı yetişkinler günlük yaşam aktivitelerini yapmakta herhangi bir sağlık engeline sahip değilse bunları yaşamın rutini haline getirmekten vazgeçebilirsiniz.

Evde egzersiz için yürüyüş bandı veya bisiklet alabilirsiniz

Dünya Sağlık Örgütü, bir yetişkinin haftada toplam 150 dakika egzersiz yapması gerektiğini söylüyor. Yaşlı yetişkin bireyler için önerilen egzersiz süresi, diğer yetişkinlerle aynıdır. Sadece sağlık koşullarına göre egzersiz türü değişebilir. Fakat çoğu ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de maalesef bu sürelere ulaşan yetişkin sayısının oranı oldukça düşük kalmaktadır.

Aktif bir yaşamın en önemli şartlarından biri de sürdürülebilir olmasıdır. Yaşlı yetişkinlerin açık hava aktivitelerine katılımında süreklilik sağlanması genç yetişkinlere göre daha zor olabilir. Bunun önüne geçmek için spor ekipmanlarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca sürekliliğin yanı sıra kimileri spor aletlerini açık hava etkinliklerinden daha yararlı bulur ve daha çok benimser. Aile büyüklerinize alternatif sunmak her zaman tek bir yön göstermekten çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. 60 yaş üzeri kişilerin egzersiz aleti kullanımı mutlaka kontrollü şekilde olmalıdır. Yürüyüş bandı ve eliptik bisiklet tercih edilebilir. Herhangi bir alet satın almadan önce mutlaka doktor onayı gerektiğini unutmayın.

Hareketliliği engelleyen sağlık problemleri için yardım alın

Yaşa bağlı eklem sorunlarında artış meydana gelebilir. Eklemlerin yanı sıra kaslar da zaman için de zayıflar. Hareketli bir yaşam tarzı için vücut sağlığının elverişli olması gerekir. Eklem ağrıları, çabuk yorulma gibi sorunlar kişileri harekete karşı dirençli hale getirip daha yavaş bir yaşam tarzı benimsemelerine neden olabilir. Eğer yaşlı yakınlarınızın günün büyük çoğunluğunu uzanarak ya da yatarak geçirdiklerini gözlemliyorsanız veya kısa süreli hareketlerde bile yakınmalar varsa mutlaka uzman yardımı almalısınız. Çoğu zaman basit değişiklikler, destekler ve tedavi seçenekleri ile daha aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Uzman tavsiyelerinden yararlanın

Bir sağlık uzmanı tarafından yönlendirilmek kişiler üzerinde oldukça tesirli olabilir. Yaşlı yakınlarınız için check-up benzeri rutin kontrollerde doktor tavsiyesi alabilirsiniz. Doktorlar tarafından yapılan uyarılar ya da öneriler çoğu zaman önemli bir motivasyon aracı olacaktır. Özellikle ülkemizde aile hekimleri tarafından yapılan düzenli takip, yaşlıların egzersiz yapmasına yardımcı olabilir. Motivasyonun ve süreklilik sağlamanın en iyi yolu onu ölçmektir. Yaşlı yakınlarınızı teşvik etmek için onlara adım ölçer ya da akıllı saat hediye edebilirsiniz. Onlar için bir program hazırlayın ve takipçisi olun.

Hayvan sever yakınınız için küçük ırk köpek sahiplenebilirsiniz

Köpek sahiplenmek harika bir şeydir. Özellikle de zamanının çoğunu evde geçiren bir kişi için çok güzel bir dost ve yaşam kaynağı olabilir. Köpek sahiplenmek, kendi kendinin bakımını sağlayabilen ve bir canlının sorumluluğunu alabilecek hayvan sever yakınlarınız için çok güzel bir seçenektir. Evini paylaşacağı bir köpek, her gün yürüyüş yapması için en iyi motivasyon kaynağı olacaktır. Bu seçeneği değerlendirmeden önce yaşlı yakınlarınızla her açıdan durum değerlendirmesi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Egzersiz Arkadaşına Sahip Olmanın 8 Faydası konusunu ele aldığımız içeriğimize bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bizi Paylaşın

Yorum Ekle

SAĞLIK PROFESYONELLERİ GİRİŞİ